HALIL KAJTAZI

Halil Kajtazi u lind mė 21 qershor 1935 nė Vitak tė
Drenicės (Kosovė). Shkollėn fillore e kreu nė
vendlindje. Gjimnazin e ulėt nė Skėnderaj. Normalen
dhe shkallėn e parė tė Fakultetit Filologjik-Dega e             
Gjuhės dhe Letėrsisė Shqipe, nė Prishtinė.             
Punoi mėsues nė disa shkolla tetėvjeēare si nė Llaushė, nė
Likovc dhe nė Runikė, pastaj si arsimtar i gjuhės
shqipe nė Rakosh tė komunės sė Burimit (Istogut).

Me shkrime letrare u paraqit pėr herė tė parė mė 1952.
Njė kohė punoi si gazetar nė Radio-Prishtinė, pastaj
nė gazetėn "Kombinati Kosova", ndėrsa mė vonė punoi
edhe si pėrkthyes.

Merret me mbledhjen dhe studimin e folklorit burimor.
Ka botuar disa vepra folklorike:
"Xingli-Mingli", "Pionieri, Prishtinė, 1972:
"Nga lirika popullore e Drenicės ", "Rilindja"
Prishtinė 1970
"Proza popullore e Drenicės", (botim i autorit), 1971
"Proza popullore e Drenicės II", Enti i Teksteve dhe
Mjeteve Mėsimore Prishtinė 1972:
Proza popullore e Drenicės I, II, II" , Enti i
Teksteve dhe Mjeteve Mėsimore, Prishtinė 1986.
"Nina-nėna" (Grup autorėsh), Enti i Teksteve dhe
Mjeteve Mėsimore, Prishtinė 1978.

Halil Kajtazi merret edhe me krijimtari letrare. Ka
botuar kėto vepra:
"I treti", roman, "Rilindja", Prishtinė 1979:
"Nė shtėpinė e bardhė", roman Prishtinė 1996 (Botim i
autorit).
"Njė kohė tjetėr", tregime, Prishtinė (Botim i
autorit).
"Pehlivan Guri", roman, "Rozafa", Prishtinė 2002:
"Loti nė tri kohė", roman, Prishtinė 2002 (Botim i
autorit):
"Shkrime letrare", Prishtinė, 2002 (Botim i autorit):
"Orėt e mėngjesit (Botim i autorit), Prishtinė 2005

 

 


 

   

 


Datenschutzerklärung
Eigene Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!